Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Żarki

Kościół św. Stanisława

Kościół św. Stanisława, biskupa męczennika, został zbudowany przed 1782 r. z łamanego kamienia wapiennego, na wzgórzu Laskowiec, w miejscu starej drewnianej kaplicy, gdzie - jak głosi podanie - położona była też ówczesna osada Żarki. Wzmiankowany był w 1595, 1748 i 1763 r. jako przydrożna drewniana kaplica, stojąca przy ważnym trakcie handlowym prowadzącym z Krakowa  do Częstochowy. Od połowy XIX w. kościół był już w ruinie. Ten niewielki, orientowany, jednonawowy obiekt był otynkowany wewnątrz, posiadał pokaźne, wielobocznie zamknięte prezbiterium (XVIII-wieczne odbicie gotyku), trzy ołtarze, dwa wejścia: główne od zachodu, zamknięte półkoliście, drugie od północy - z łukiem koszowym. Nawę prawdopodobnie przykrywał dwuspadowy, a prezbiterium wielospadowy, niższy dach, kryty gontem. Przy kościele znajdował się cmentarz grzebalny. W latach 1982-1983, dzięki członkom Towarzystwa Przyjaciół Żarek, kościół został odgruzowany, ponadto przeprowadzono badania archeologiczne, w wyniku których odkryto pochówki, datowane na drugą połowę XV w. W 1989 r. dokończono prace, wypełniając ubytki murów i zabezpieczając ich koronę. Pochodzenie kościoła wiąże się być może z wcześniejszym kultowym przeznaczeniem tego wzgórza, a później z miejscem grzebalnym. Ludowe podanie mówi też, że świątynię ufundował bogaty rycerz, jako  wotum za szczęśliwy powrót z wyprawy wojennej.
 

Promocje w naszym sklepie

Wydarzenia w regionie

 • "STANICKI LAS" - wystawa trwa
  zamknij

  "STANICKI LAS" - wystawa

  od06 marca 2014

  do30 kwietnia 2014

  gdzie ul.Chrobrego 1, 41-902 Bytom

  zobacz szczegóły
 • "Przy kuchennym stole - wnętrza i smaki kuchni śląskiej" - wystawa trwa
  zamknij

  "Przy kuchennym stole - wnętrza i smaki kuchni śląskiej" - wystawa

  od15 listopada 2013

  do27 kwietnia 2014

  gdzie ul.Wojciecha Korfantego 34, 41-902 Bytom

  zobacz szczegóły
 • "Zapomniane nekropolie" - wystawa trwa
  zamknij

  "Zapomniane nekropolie" - wystawa

  od29 października 2013

  do27 kwietnia 2014

  gdzie ul.Wojciecha Korfantego 34, 41-902 Bytom

  zobacz szczegóły

Miejsca w okolicy

Żarki
Twój
Przewodnik
ZA DARMO!
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na