Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zamki i ruiny Wielki refektarz i pałac wielkich mistrzów

Malbork

Wielki refektarz i pałac wielkich mistrzów

Budowę zamku malborskiego rozpoczęto w latach 80. XIII w. po przeniesieniu tutaj z Zantyru siedziby krzyżackiego okręgu administracyjnego zwanego komturstwem. Pierwotnie zamek składał się z dwóch członów: zamku wysokiego, siedziby komtura i konwentu mnichów-rycerzy, oraz gospodarczego podzamcza, czym przypominał kilkadziesiąt innych warowni krzyżackich rozsianych po całych Prusach. Zasadnicze zmiany nastąpiły po 1309 r., od kiedy Malbork stał się nową siedzibą wielkiego mistrza zakonu, który przedtem rezydował w Ziemi Świętej, a przejściowo w Wenecji.

Wobec nowych potrzeb w 1. połowie XIV w. dotychczasowe podzamcze zostało gruntownie przebudowane na rezydencję zwierzchnika zakonu i jego dworu (obecnie tzw. zamek średni) a funkcje gospodarcze przeniesiono na nowe obszerne podzamcze, zwane odtąd zamkiem niskim. Z zabudowań zamku średniego warto zobaczyć najcenniejsze i najbardziej autentyczne jest skrzydło zachodnie, mieszczące prywatne apartamenty wielkiego mistrza i reprezentacyjny wielki refektarz, czyli jadalnię.

Siedziba zwierzchników zakonu przypomina donżon mieszkalny typu zachodnioeuropejskiego, w którego wyglądzie pobrzmiewają echa ówczesnej rezydencji papieskiej w Awinionie. Szczególnie efektowna jest fasada pałacu od strony Nogatu, flankowana dwoma narożnymi wieżyczkami, ale także z pozostałych stron wygląda on niezwykle malowniczo i jest to z pewnością najładniejszy fragment zamku. Na parterze tego budynku znajduje się kolejna atrakcja - wystawa obrazująca pracę istniejącej tam niegdyś kancelarii zakonnej, natomiast na piętrze zachowały się przestronne komnaty, w których mieszkali wielcy mistrzowie zakonu - dzisiaj niestety pozbawione zabytkowego wyposażenia.

Do pałacu przylega najokazalsze wnętrze zamkowe - wielki refektarz, który w okresie krzyżackim był miejscem wspaniałych uczt wydawanych na cześć różnych dostojnych gości. Na skutek osiadania fundamentów budowli od strony rzeki - co groziło całkowitym jej zawaleniem - ta największa sala zamkowa była przez ostatnich 25 lat zamknięta. Dopiero wzmocnienie całej konstrukcji pozwoliło na ponowne udostępnienie jej zwiedzającym od czerwca 2007 r. Pod refektarzem można zobaczyć zrekonstruowany piec średniowiecznego systemu grzewczego, podobny do rzymskiego hypocaustum. Rozgrzane powietrze z pieca było rozprowadzane po budynku specjalnymi kanałami, których ujścia znajdowały się w podłogach refektarza i poszczególnych komnat pałacu wielkiego mistrza.

Za refektarzem, w narożniku dziedzińca znajdowały się pomieszczenia infirmerii, czyli szpitala i przytułku dla zakonnych emerytów, które w połowie XV w. zaadaptowano na mieszkanie polskiego starosty. Obecnie w znajdujących się tam gotyckich wnętrzach, zrekonstruowanych na początku XX w. zaaranżowano wystawę sztuki nowożytnej nawiązującą do funkcji tych wnętrz w okresie staropolskim.

Wschodnie skrzydło zamku średniego, najbardziej zniszczone przez Prusaków i ostrzał artyleryjski w 1945 r., mieściło pierwotnie sypialnie dla licznie przybywających do Malborka gości wielkiego mistrza - dyplomatów i rycerzy pragnących wziąć udział w organizowanych przez zakon wyprawach krzyżowych. Obecnie są tam prezentowane dwie stałe wystawy, na które składają się eksponaty o niezwykłej wartości zabytkowej i materialnej, prawdziwy malborski skarbiec: imponujący zbiór różnorodnych militariów i unikatowa w skali europejskiej kolekcja wyrobów bursztynowych.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

pablo wtorek, 13 grudnia 2011, 19:29
W 1996 roku na ekrany kin wszedł film "Król Olch". Główną rolę w filmie zagrał John Malkovich. Znaczna część zdjęć została kręcona na zamku w Malborku, który stał się szkołą rekrutów do armii niemieckiej. W czasie kręcenia filmu na głównym dziedzińcu placu stanęław komponowana w całość makieta ściany z niemiecką gapą, a obok zamku można było zaobserwować obozowisko filmowców.

Wydarzenia w regionie

 • Skoczny dzień na "WeberSkok" za 17 dni
  zamknij

  Skoczny dzień na "WeberSkok"

  od10 maja 2014

  do10 maja 2014

  gdzie 83-140 Gniew, ul. Kusocińskiego 10

  zobacz szczegóły
 • Majówka z Historią za 8 dni
  zamknij

  Majówka z Historią

  od01 maja 2014

  do04 maja 2014

  gdzie 83-140 Gniew, ul. Zamkowa 3

  zobacz szczegóły
 • 9. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera dzisiaj
  zamknij

  9. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera

  od23 kwietnia 2014

  do26 kwietnia 2014

  gdzie ul.Korzenna 33/35, 80-851 Gdańsk

  zobacz szczegóły
 • UCZESTNICY ZAJĘĆ ANNY NIEWIAROWSKIEJ ZAWILSKIEJ jutro
  zamknij

  UCZESTNICY ZAJĘĆ ANNY NIEWIAROWSKIEJ ZAWILSKIEJ

  od24 kwietnia 2014

  do09 maja 2014

  gdzie ul.Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk

  zobacz szczegóły

Miejsca w okolicy

Malbork
Twój
Przewodnik
ZA DARMO!
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na