Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Łódź

Legalne graffiti

W Łodzi, jako jednym z pierwszych miast w Polsce, pozwolono grafficiarzom malować na wyznaczonych do tego ścianach i autobusach. W ten sposób ich prace doceniono jako sztukę ulicy.

Może właśnie dlatego na północnej ścianie domu przy ul. Piotrkowskiej 152 możliwe było namalowanie graffiti zajmującego powierzchnię ponad 900 m2. Powstało ono w 2001 r., a jego autorem jest łódzka grupa Design Futura. Podobno pracowano przy nim prawie dwa miesiące, zużywając ponad 1 tys. puszek farby. Ustanowiony w ten sposób rekord znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa! Graffiti przedstawia motywy charakterystyczne dla Łodzi, czyli pl. Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki, kościołem Zesłania Ducha Świętego i Starym Ratuszem, zabytkowy tramwaj, a także łódź z herbem miasta, unoszącą się na fali z kostki brukowej.

Podczas odbywających się w Łodzi na przełomie maja i czerwca międzynarodowych festiwali graffiti (kiedyś "Meeting Of Styles", a dziś "Outline Colour Festival") ścienne obrazy pojawiają się na wielu budynkach w mieście, a także... na środkach komunikacji. Młode osoby należące do kultury hip-hopu pokrywają farbą kilkusetmetrową ścianę przy Dworcu Kaliskim, płyty w Parku Rozrywkowym im. 3 Maja oraz autobusy i tramwaje w zajezdni tramwajowej przy ul. Północnej.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

saper1390 piątek, 10 stycznia 2014, 16:58
Wielkoformatowe malowidła ścienne powstają obecnie za sprawą projektu GALERII URBAN FORMS. Więcej informacji można przeczytać tu:
http://www.urbanforms.org/projects/pl/

Wydarzenia w regionie

 • Tajemnicze grzyby i porosty trwa
  zamknij

  Tajemnicze grzyby i porosty

  od21 lutego 2014

  do26 kwietnia 2014

  gdzie Stary Rynek 1/2, 95-200 Pabianice

  zobacz szczegóły

Miejsca w okolicy

Łódź
Twój
Przewodnik
ZA DARMO!
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na