Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Atlasy Polska Niezwykla w naszym sklepie

Pszczyna

Herbaciarnia

Na wysepce pośrodku głównego stawu parkowego stoi malowniczy nieduży pawilon, tzw. herbaciarnia. Dotrzemy do niej po łukowatych mostkach, przerzuconych ponad kanałami Pszczynki. Owalny pawilon, wybudowany w 2 poł. XIX w. przy zachowaniu form neoklasycystycznych, ma charakter modnej w okresie romantyzmu "świątyni dumania", a zarazem herbaciarni, tj. wykwintnego miejsca picia herbaty w pięknym otoczeniu - co miało związek z kolejną już w Europie modą na chińszczyznę i kulturę orientalną.

Warto zwrócić uwagę na kute kraty w owalnych okienkach, jak również na kilka piaskowcowych postumentów, niegdyś służących za stoliki, ukrytych pośród drzew na wysepce wokół herbaciarni, w której obecnie mieści się miła kawiarenka, atrakcja parku.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na