Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Opole

Mury obronne

Pierwsza osada Opolan otoczona była wałem obronnym. Dopiero za rządów Bolka I, opolskiego księcia, miasto doczekało się murów obronnych z prawdziwego zdarzenia. Wybudowano je na przełomie XII i XIII stulecia.

Oprócz typowych murów obronnych w mieście znajdowały się także: brama Bytomska (zwaną inaczej Krakowską), wieża św. Barbary - używana jako więzienie dla kleryków, wieża św. Mikołaja nazywaną bramą Na Górce oraz bramy Zamkowa i Odrzańska (zwane odpowiednio Nyską i Wodną).

Najlepiej zachowane fragmenty murów obronnych podziwiać można jedynie na terenie klasztoru sióstr Notre Dame (okolice Uniwersytetu) oraz - zrekonstruowane częściowo - tuż przy opolskiej katedrze. Wybudowano je z cegły. Na terenie klasztornym stoi do dzisiaj  tzw. baszta Wilcza a obok katedry odbudowano tzw. Basztę Rybacką.

Zaproponował: dreptaq

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na