Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Atlasy Polska Niezwykla w naszym sklepie

Radomyśl nad Sanem

Sanktuarium maryjne

W kaplicy z 1865 r. na wzgórzu "Na Zjawieniu", odbudowanej po zniszczeniach wojennych w latach 50. XX w. znajduje się otoczony kultem obraz Matki Bożej Bolesnej z XV w. Obok kaplicy, bardzo stary cmentarz z miejscem pochówku ks. Eugeniusza Okonia - współtwórcy Republiki Tarnobrzeskiej.

W XIX wieku z inicjatywy Franciszki Pawłowskiej i księżnej Felicji Lubomirskiej wybudowano kościół na Zjawieniu w miejscu dawnego, który rozebrano z uwagi na jego zły stan. W roku 1944 kościół zburzyli Niemcy. W roku 1958 rozpoczęto budowę obecnego kościoła.

Portal wejściowy z kamiennej okładziny, ponad nim balkon z figurą Matki Boskiej, po bokach balkonu podłużne, łukowato zamknięte okna wypełnione witrażami, na szczycie cofnięta od krawędzi dachu attyka ze spływami i sterczynami, tak wygląda ceglana nietynkowana ściana frontowa. Ściany boczne i proste prezbiterium od zewnątrz otynkowane i pomalowane jasną farbą. Kościół nakrywa dwuspadowy blaszany dach z wieżyczką na sygnaturkę.

Wnętrze kościoła jednonawowe z płaskim stropem. Prezbiterium węższe od nawy, pomniejszone o dwie przeciwległe zakrystie. Ponad zakrystiami arkadowe z tralkowatą balustradą empory otwarte do prezbiterium. Ołtarz główny barokizowany z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Nadstawę ołtarza stanowi duży witraż przedstawiający Matkę Boską Pocieszenia. Ponad wejściem znajduje się chór muzyczny. Ściany i strop malowane skromną dekoracją. Stacje drogi krzyżowej płaskorzeźbione.

Na przyległym cmentarzu znajdują się pochówki mieszkańców Radomyśla, Żabna, Nowin i Grabczyn. Społeczeństwo właśnie tych miejscowości ufundowało witraże do kościoła, wykonane w Krakowie.

Zaproponował: jerzy_zmihorski_stary

Opis uzupełnił: wld53 01-11-2013

Promocje w naszym sklepie

29,90 zł
9,90 zł
9,90 zł

Wskazówki

Jerzy_Zmihorski_stary piątek, 30 grudnia 2011, 17:42
Na cmentarzu na" Zjawieniu"pochowany jest,pochodzący z Radomyśla, Michał Krajewski - słynny w swoim czasie twórca tzw. "trójek murarskich" i pierwowzór do filmu Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru".

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na