Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Atlasy Polska Niezwykla w naszym sklepie

Izbice

Nieszczęśliwy pojedynek

Stefan Bobrowski (1840-1863) był aktywnym działaczem niepodległościowym, uczestnikiem konspiracyjnych stowarzyszeń w okresie poprzedzającym wybuch powstania styczniowego. Należał do stronnictwa "czerwonych" i z ich ramienia został mianowany naczelnikiem Warszawy (pełnił tę funkcję od stycznia do marca 1863 r.). Stał się faktycznym przywódcą powstania w jego początkowym okresie, należał też do twórców Tymczasowego Rządu Narodowego. Płomienny patriota, zdolny i energiczny, prowadził żywą akcję polityczną, starając się nadać jej charakter ludowy. Z tego też względu był zdecydowanym przeciwnikiem dyktatury Mariana Langiewicza, narzuconej przez stronnictwo "białych". Pozbawiony funkcji, wyjechał do zaboru pruskiego, by tu szukać poparcia dla swoich poglądów. Został wplątany w jakże polskie jałowe spory, a wyzwany przez hrabiego Adama Grabowskiego na pojedynek na pistolety, zginął 12 kwietnia 1863 r. od strzału w samo serce.

Życie młodego działacza z zaboru rosyjskiego zostało przerwane niedaleko wsi Izbice pod Rawiczem. Do miejsca tragicznego pojedynku, w którym dziś znajduje się pamiątkowy głaz, prowadzi żółty szlak z Dąbrówki do Rawicza.

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na