Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Atlasy Polska Niezwykla w naszym sklepie

Iłża

Malinowy chruśniak

Najsłynniejszy polski erotyk, wiersz "W malinowym chruśniaku" z wydanego w 1920 r. tomu "Łąka" jest zapisem przeżyć i wydarzeń, do jakich doszło w ogrodzie na tyłach domu Sunderlandów w Iłży. Jego autor, Bolesław Leśmian (właściwie Lesman, 1877-1937) bawił tutaj w 1917 r. Odwiedził rodzinę, podobnie jak jego kuzynka Celina Sunderland, która przyjechała z koleżanką, Teodorą Lebenthal. Namiętne tête-à-tête z Dorą wśród krzewów malin wydało owoce w postaci doskonałej, natchnionej poezji.

Erotyki Leśmiana zyskały na popularności zaśpiewane przez Krystynę Jandę i Marka Grechutę. Piosenki znalazły się na płycie zatytułowanej W malinowym chruśniaku, wydanej w 1984 r. Najsłynniejszy polski ogród malinowy, tak dyskretnie i zmysłowo opisany przez Leśmiana, porastał niegdyś stoki wzgórza zamkowego w Iłży.

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na