Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Czajkowa

Kapliczka św. Huberta

W środku potężnego kompleksu leśnego dawnej Puszczy Sandomierskiej znajduje się urocza kapliczka św. Huberta. Zlokalizowana jest nieopodal Babul, w leśnictwie Czajkowa. Zbudowana została w roku 1925 według projektu znanego krakowskiego architekta Bogdana Tretera.

We wnętrzu kapliczki umieszczona była rzeźba św. Huberta autorstwa słynnego polskiego rzeźbiarza Ksawerego Dunikowskiego. Stało się tak za sprawą wielkiego zamiłowania do polowania Tatara i Dunikowskiego. Obaj zapaleni myśliwi często polowali w tych lasach, korzystając z gościny u Jana Zdzisława Włodka, profesora UJ, ówczesnego właściciela dóbr Czajkowa i Pateraki. Niestety, rosyjscy żołnierze, stacjonujący w czasie wojny w leśniczówce, zniszczyli cenną rzeźbę. Kolejną wykonał znany ludowy twórca Mieczysław Dudzik z Czajkowej. Ta też została skradziona, ponieważ złodziej sądził, że wyszła spod dłuta znanego rzeźbiarza.

Kapliczka w mieleckich lasach zwraca uwagę swą oryginalną architekturą oraz malowniczą lokalizacją i ciągle jest miejscem kultu św. Huberta.

Zaproponował: jerzy_zmihorski_stary

Promocje w naszym sklepie

Wydarzenia w regionie

 • Wystawa "Galeria przez Dotyk" trwa
  zamknij

  Wystawa "Galeria przez Dotyk"

  od01 stycznia 2014

  do31 grudnia 2014

  gdzie 37-464 Stalowa Wola, Sandomierska 1

  zobacz szczegóły
 • Wystawa "COP dla przyszłości. Ludzie - przemysł - architektura" trwa
  zamknij

  Wystawa "COP dla przyszłości. Ludzie - przemysł - architektura"

  od01 stycznia 2014

  do31 grudnia 2014

  gdzie 37-450 Stalowa Wola, Hutnicza 17

  zobacz szczegóły
 • Wystawa "Z dziejów regionu nadsańskiego" trwa
  zamknij

  Wystawa "Z dziejów regionu nadsańskiego"

  od01 stycznia 2014

  do31 grudnia 2014

  gdzie 37-464 Stalowa Wola, Sandomierska 1

  zobacz szczegóły

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na