Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Ostrołęka

Kościół św. Wojciecha (1890)

W 1890 roku rząd carski zbudował dla garnizonu wojskowego stacjonującego we wsi Wojciechowice pod Ostrołęką cerkiew prawosławną pw. św. św. Piotra i Pawła. Obecnie wieś znajduje się w granicach miasta Ostrołęka.

Gdy w roku 1915 Rosjanie opuścili Ostrołękę, cerkiew służyła protestantom, a potem zamieniono ją na magazyn. W 1921 roku z Glinian pod Lwowem do Wojciechowic przybył 5 Pułk Ułanów Zasławskich. Pułkownik Spirydion Koiszewski wydał rozkaz, aby cerkiew adaptować na rzymskokatolicki kościół garnizonowy. W czasie okupacji niemieckiej kościół służył jako magazyn dla wojska niemieckiego.

Po wojnie, do 1958 roku był nieużywany, później sporadycznie odbywały się w nim nabożeństwa. Od 1975 roku pracę duszpasterską i opiekę nad mieszkańcami Wojciechowic powierzono księżom pallotynom.

Od 1981 roku jest ona kościołem parafialnym pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Adres to: Parafia pw. św. Wojciecha BM w Ostrołęce, ul. I Armii Wojska Polskiego 44, 07-401 Ostrołęka.

Zaproponował: km_nida

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na