Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Legnica

Dawny areszt policyjny

Budynek dawnego aresztu stojący przy ulicy Daszyńskiego 18 w Legnicy zaprojektował niemiecki architekt Paul Oehlmann. Obiekt zbudowany został w latach 1929-1930 w miejscu wyburzonej dziewiętnastowiecznej kamienicy. Pierwotnie w budynku znajdował się dzielnicowy komisariat policji, w czasach hitlerowskich - tajna policja nazistowska (Gestapo) a po wojnie Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Obecnie opuszczony budynek jest zamknięty i niszczeje.

Dawny areszt posiada dwa wejścia: główne w ślepej uliczce od strony ulicy Daszyńskiego, oraz tylne od podwórza ulicy Kartuskiej. Monumentalna brama wjazdowa wykonana została z cegły palonej, ozdobiona strzelistymi, neogotyckimi łukami oraz kamiennymi bloczkami. Brama prowadzi na dziedziniec wewnętrzny gdzie znajdują się dwa budynki aresztu połączone bramą, tzw. spacerniak oraz mur dziedzińca więziennego.

W 2008 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków .

Zaproponował: sanka

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na