Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Zawadzkie

Grupa rzeźbiarska – Boża Męka.

Grupa rzeźbiarska przedstawiająca Bożą Mękę stoi przy kościele św. Rodziny.

Rozłożysty, dwuczęściowy cokół umieszczony jest na kilkustopniowej podstawie. W jego dolnej części widnieje rok wzniesienia Ukrzyżowania – 1901. Na ścianie frontowej wyższej części cokołu wykonana jest płycina zwieńczona trójlstnie. W jej górnej części umieszczony jest krzyż a poniżej inskrypcje w języku łacińskim i polskim:”Ave Crux Salutis” oraz „Matko bolesna módl się za nami”. Natomiast na tylnej ścianie cokołu wymienieni są fundatorzy Bożej Męki.

Cokół ujęty kolumienkami, ozdobiony jest motywami roślinnymi i zwieńczony gzymsem. Centralne miejsce na gzymsie zajmuje krzyż z figurą Ukrzyżowanego Chrystusa. Krzyż ustawiony jest na stopce, nad gzymsem wieńczącym mały prostokątny cokolik z wyrytymi symbolami Męki Pańskiej. Pod krzyżem stoją dwie figury: Matka Boska Bolesna z rękami skrzyżowanymi na piersi i św. Jan Ewangelista z twarzą skierowaną w kierunku ukrzyżowanej postaci Pana Jezusa.

Zaproponował: wwat

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na