Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Susiec

Susiec – źrąbek

Zaraz za Oseredkiem, na początku Suśca, napotkamy niewielki zbiornik wodny w którym wiele bijących źródeł daje początek rzeczce zwanej Krynica. Tablica informacyjna i odtwarzane obecnie drewniane obiekty przypominają turyście, że to miejsce historyczne, nawiązujące do tradycji i kultury Roztocza.

Na przełomie XVIII i XIX wieku ten zbiornik służył nie tylko do czerpania wody pitnej ale był również jedynym miejscem do prania pościeli, płócien i ubrań. Drewniane pomosty zwane ozrębinami przypisane były czterem wsiom i bardzo pilnowano tego przydziału. Źrąbek był jednocześnie miejscem towarzyskim. Tu piorące kobiety wymieniały się ciekawostkami i informacjami a niejedna „plotka” przetrwała do dziś jako koloryt kultury Roztocza.

Zaproponował: jerzy_zmihorski_stary

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na