Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Chotylub

Bruśnieńskie krzyże przydrożne.

Wzdłuż głównej drogi biegnącej przez wieś zauważyć można stojące na poboczu kamienne krzyże. Krzyże te zostały wykonanie w słynnym ośrodku kamieniarskim, w pobliskim Bruśnie, przez tamtejszych kamieniarzy. Są to proste kamienne krzyże z płaskorzeźbami ukrzyżowanego Chrystusa i inskrypcjami w języku ukraińskim.

Niektóre z nich są uszkodzone. Jeden z nich leży połamany na skraju drogi, inne utrącone mają kamienne krzyże, a cokoły uzupełniają krzyże metalowe. Na poboczu drogi stoi też jeden krzyż drewniany tzw. krzyż od powietrza. Obecnie jest to krzyż współczesny postawiony w 2014 r. Poprzedni, też drewniany, uległ zniszczeniu. Wg miejscowego podania w tym miejscu około 140 lat temu postawiono krzyż na pamiątkę pokonania zarazy we wsi.

Zaproponował: wwat

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na