Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Lubomierz

Miasto Kargula i Pawlaka

Na lubomierskim rynku Pawlak, szukając felczera, przypadkowo poznaje pijanego w sztok Kokeszkę. Prawie wszyscy znamy tę scenę ze słynnej komedii Sylwestra Chęcińskiego Sami swoi. Warto więc wiedzieć, że ten film oraz pozostałe części epopei repatrianckiej powstały w Lubomierzu i okolicy. Polscy filmowcy upodobali sobie to miasteczko, nakręcili w jego plenerach łącznie 9 filmów. Od 1996 r. w XVI-wiecznym Domu Płócienników działa Muzeum Kargula i Pawlaka, w którym zgromadzono przedmioty znane z filmów Chęcińskiego. Tysiące gości gromadzi co roku w sierpniu Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu. Wśród nich zawsze obecne są gwiazdy polskiego kina. W pobliżu muzeum znajduje się Zaułek Filmowy z kolekcją pamiątkowych tablic z nazwiskami sław filmowych, które odwiedziły miasteczko. Nie można wyjechać z Lubomierza nie odwiedzając okazałego kościoła św. Maternusa, w którym po bokach ołtarza umieszczono przeszklone trumny z relikwiami. Nie są to, jak zazwyczaj, fragmenty palca, żebro czy coś z uzębienia, ale całe wysuszone szkielety świętych Benigmusa i Wiktora.

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na