Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Atlasy Polska Niezwykla w naszym sklepie
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: historie niezwykłe Pierwszy (wizjonerski?) słup graniczny

Czelin

Pierwszy (wizjonerski?) słup graniczny

Na kilka miesięcy przed ustaleniem przebiegu granic Polski, dokonanym podczas obrad konferencji poczdamskiej, 27 lutego 1945 r. cieśla 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego, kapral Wydrzyński postawił pierwszy graniczny słup nad Odrą. Sam wyciosał, pomalował w biało-czerwone pasy i wkopał na czelińskim brzegu Odry słup, do którego potem przymocowano tablicę z orłem, napisem "Polska" oraz drogowskazami podającymi odległości do Berlina i Warszawy.

Obecnie w miejscu słupa kaprala Wydrzyńskiego stoi okazały, choć trochę zaniedbany obelisk jako atrakcja i pamiątka. 

Wskazówki

bakhita środa, 06 lipca 2011, 17:04
Obelisk upamiętniający pierwszy słup graniczny odsłonięto 9.10.1968. Historyczny słup z lutego 1945 (razem z aktem erekcyjnym) przeniesiono do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Kopie można oglądać w Starych Łysogórach (w muzeum siekierkowskim) i w muzeum wojskowym we Wrocławiu.

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na