Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Mokobody

Kościół pw. św. Jadwigi

Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja w 1791 r. król i Sejm postanowili uczcić ten fakt wzniesieniem w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej. Królowi najbardziej podobał się projekt Jakuba Kubickiego. Budowę, rozpoczętą z rozmachem 3 maja 1792 r., przerwał dwa tygodnie później najazd wojsk rosyjskich na Polskę. Decyzją władcy wzniesiony dotychczas fragment filaru przekształcono w kapliczkę, która zachowała się do dziś w warszawskim Ogrodzie Botanicznym. Projekt Jakuba Kubickiego w uproszczonej i mniejszej formie został zrealizowany w Mokobodach. Fundatorem kościoła pw. św. Jadwigi był starosta drohiczyński Jan Onufry Ossoliński, ówczesny właściciel miasteczka. Budowę trwającą 20 lat ukończono w 1818 r.

Wokół kościoła w Mokobodach narosło wiele nieporozumień. Ponieważ Jakub Kubicki sporządził kilka projektów Świątyni Opatrzności Bożej, nie ma pewności, który miał być realizowany. Dlatego też jedni uważają kościół w Mokobodach za pomniejszoną wersję planowanej Świątyni Opatrzności Bożej, inni zaś jedynie za nawiązanie do jej projektu.

Jeden z piękniejszych klasycystycznych kościołów wiejskich pogranicza podlasko-mazowieckiego jest dziś sanktuarium z otoczonym kultem XVII-wiecznym obrazem Matki Bożej Budzieszyńskiej.

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na