Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Kościan

Dawny szpital św. Krzyża

W XIV w. poza granicami grodu, na Przedmieściu Głogowskim funkcjonował jeden z dwóch kościańskich szpitali. Szpital św. Krzyża powstał w związku z decyzją (indultem) papieża Bonifacego IX z 1396 r. zezwalającą na budowę kościoła pw. św. Krzyża. Uposażenie dla kościoła i szpitala zatwierdził w 1531 r. król Zygmunt Stary. Szpital św. Krzyża był szpitalem - przytułkiem dla umysłowo chorych oraz leprozorium dla trędowatych (po Poznaniu drugim w Wielkopolsce ). Ostatni budynek szpitala zbudowano w poł. XIX w. Istnieje do dnia dzisiejszego i pełni obecnie funkcje mieszkalne. Nie miał tego szczęścia kościół pw. św. Krzyża rozebrany przez Niemców w czerwcu 1941 r. Na miejscu, gdzie stał kościół stoi dzisiaj krzyż.

Zaproponował: zbyszekf60

Promocje w naszym sklepie

Wydarzenia w regionie

 • TRANSATLANTYK 2014 za 8 dni
  zamknij

  TRANSATLANTYK 2014

  od08 sierpnia 2014

  do14 sierpnia 2014

  gdzie ul.Św. Marcin 80/82 pok. 208, 61-809 Poznań

  zobacz szczegóły
 • II Dni Twierdzy Poznań pojutrze
  zamknij

  II Dni Twierdzy Poznań

  od02 sierpnia 2014

  do03 sierpnia 2014

  gdzie Poznań

  zobacz szczegóły

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na