Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Neobarokowo-secesyjny pałac Tyszkiewiczów (1900-1905)

Werynia

Neobarokowo-secesyjny pałac Tyszkiewiczów (1900-1905)

Neobarokowo-secesyjny pałac Tyszkiewiczów (1900-1905). Park krajobrazowy (XVIII-XIX w.).

Pałac Tyszkiewiczów w Weryni został wybudowany w latach 1900-1905 według projektu Tadeusza Stryjeńskiego. Jest to secesyjna trzykondygnacyjna budowla z cegły postawiona na kamiennej podmurówce. Cechą charakterystyczną pałacu są wieżyczki klatek schodowych wkomponowane w fasadę budowli, wysokie dachy wielospadowe, niesymetryczne okna podpiwniczenia oraz piękny taras, otwierający się w podwójne schody do parku. Na wieżyczce fasady ogrodowej znajduje się ogromna płaskorzeźba orła białego z glorią wokół głowy, który w szponach trzyma dwie tarcze herbu Leliwa. W parku krajobrazowym otaczającym pałac znajdziemy również: spichlerz, rządcówkę, czworaki oraz karczmę i neogotycką kapliczkę. Obecnie w pałacu mieści się Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. (Mothyl)

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na