Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Atlasy Polska Niezwykla w naszym sklepie

Blechnarka

Cerkiew św. Kosmy i Damiana

Cerkiew pw. Świętych Kosmy i Damiana w Blechnarce wzniesiona została w 1801 roku. Pierwotnie cerkiew wyznania greckokatolickiego. Od połowy XX wieku - prawosławna.

Budynek świątyni murowany, jednonawowy z dzwonnicą i trzema kopułami. Na kopułach widnieją krzyże łemkowskie z półksiężycami. Wewnątrz cerkwi znajduje się ikonostas z 1865 roku. Na pierwszym piętrze ikonostasu widnieją ikony: Święci Kosma i Damian, Jezus z kulą ziemską, Matka Boska z Dzieciątkiem, Św. Mikołaj. Na drugim piętrze m.in. ikona Ostatniej wieczerzy. Po prawej stronie nawy głównej znajduje się obraz "Wskrzeszenie Łazarza", po lewej "Sąd ostateczny". Na poddaszu cerkwi znajduje się chronione stanowisko najbardziej zagrożonych gatunków nietoperzy - podkowca małego.

Świątynia została wpisana do rejestru zabytków w 1990 roku. Klucz do cerkwi znajduje się pod adresem Blechnarka 2.

Opis uzupełnił: Sanka 06-01-2016

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na