Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Atlasy Polska Niezwykla w naszym sklepie

Mikoszewo

Przekop Wisły

Od czasu, gdy lądolód ustąpił z obszaru Pomorza, a Wisła skierowała swój bieg ku Zatoce Gdańskiej, jej wody toczyły zmagania z morskim prądem budującym wał wydmowy Mierzei Wiślanej. Obrazowo rzecz ujmując, mierzeja korkowała odpływ wód rzecznych, przez co Wisła musiała rozdzielić swój nurt. Uchodziła do zatoki wieloma ramionami, tworząc deltę nazwaną Żuławami Wiślanymi.

Spowolnienie biegu rzeki w obszarze równinnej delty i wypłycenie koryt ramion ujściowych było przyczyną częstego podtapiania Żuław. Powodzie powodowały także zatory lodowe tworzące się na przedwiośniu. Z powodu jednego z nich, powstałego pod ówczesną wsią Górki, 1 lutego 1840 r. spiętrzone wody lewego ramienia - Leniwki - utorowały sobie krótszą drogę do Zatoki Gdańskiej. Wincenty Pol nowe ujście określił wtedy mianem Wisły Śmiałej.

W XIX w. Żuławy kilkakrotnie nawiedzały katastrofalne powodzie. Pod wpływem strat, jakie odnotowano, władze pruskie podjęły decyzję o skróceniu ujściowego odcinka Wisły i budowie przekopu mającego przyśpieszyć spływ wód zagrażających żuławskim polderom. Nowe koryto Wisły zaczynało się na wysokości wsi Drewnica i łagodnym łukiem zmierzało na północ, ku zatoce. Miało 7,1 km długości i szerokość od 250 do 400 m. Leniwka została odcięta od nowej arterii wałami przeciwpowodziowymi, zyskując połączenie w innym miejscu za pośrednictwem śluzy w Przegalinie. Z czasem zaczęto ją nazywać Martwą Wisłą.

Prace nad przekopem prowadzono w latach 1889-1895. Przemieszczono ponad 7 mln m3 ziemi, która posłużyła głównie do usypania wałów przeciwpowodziowych. Wody Wisły skierowały się ku morzu nowym szlakiem 31 marca 1895 r. Jego otwarcie miało uroczystą oprawę; z tłumu oficjeli wystąpił nadprezydent pruskiej prowincji, Gustaw von Gossler i umajonym na tę okoliczność szpadlem przekopał rowek w grobli, po której w parę godzin później nie było już śladu - Wisła ochoczo wlała się w nowe koryto niwelując przeszkodę. Gigantyczne hydrotechniczne przedsięwzięcie upamiętniono w stulecie otwarcia przekopu małym pomnikiem ustawionym na świbnieńskim brzegu przy nabrzeżu promu kursującego przez Wisłę.

Rzeka niezmiennie od stuleci wynosi do morza drobiny naszego kraju - rocznie ponad 2 mln m3 skalnego rumoszu! Tuż przy ujściu pozbywa się ładunku, stale przysparzając nam lądu. Dzięki temu co jakiś czas statystycy odnotowują powiększanie powierzchni Polski, a kartografowie zmieniają przebieg linii brzegowej na mapach. Obecne cyple przy ujściu Wisły są oddalone od przekopanego w 1895 r. brzegu zatoki o ok. 2 km. Na nowym lądzie w ujściu Wisły utworzono rezerwat "Mewia Łacha", chroniąc ostoję ptactwa wodnego.

Wydarzenia w regionie

 • MALARSTWO FLAMANDZKIE I HOLENDERSKIE trwa
  zamknij

  MALARSTWO FLAMANDZKIE I HOLENDERSKIE

  od01 stycznia 2014

  do01 września 2016

  gdzie ul.Toruńska 1 80-822 Gdańsk

  zobacz szczegóły
 • HANS MEMLING – SĄD OSTATECZNY trwa
  zamknij

  HANS MEMLING – SĄD OSTATECZNY

  od01 stycznia 2014

  do01 września 2016

  gdzie ul.Toruńska 1 80-822 Gdańsk

  zobacz szczegóły

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na