Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Atlasy Polska Niezwykla w naszym sklepie

Łódź

Manufaktura

Jak wiele innych budynków Łodzi, rewitalizacji poddany został także kompleks budynków wzniesionych przez słynnego łódzkiego przemysłowca Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Jest to jeden z największych i najcenniejszych zespołów przemysłowej zabudowy XIX-wiecznej Łodzi. W jego skład wchodzą zabytkowy pałac Poznańskiego, budynki dawnej fabryki oraz osiedle robotnicze położone po przeciwnej stronie ul. Ogrodowej.

W ramach projektu "Manufaktura" firma Apsys pod koniec lat 90. XX w. rozpoczęła rewitalizację 13 budynków fabrycznych dawnego włókienniczego imperium Izraela Poznańskiego. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, a być może także w Europie. Najlepiej świadczą o tym liczby: kompleks fabryczny zajmuje powierzchnię 27 ha, a same ceglane elewacje budynków, które wymagały konserwacji i renowacji, to kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych. Przeważnie zachowano tylko ściany zewnętrzne, wewnątrz wznosząc nowe konstrukcje, dostosowane do przyszłych funkcji obiektów. W efekcie powstało wielkie centrum pełniące funkcje handlowe, kulturalne i rozrywkowe stanowiące również atrakcję turystyczną, dzięki swojej historycznej, industrialnej architekturze. 

Dawne hale fabryczne mieszczą dziś banki, ekskluzywne butiki, hipermarkety, restauracje i kawiarnie, kino z nowoczesnymi salami projekcyjnymi, a także kręgielnię, ścianę wspinaczkową i akwarium. Ma tu powstać również hotel i centrum biznesu. W budynku dawnej tkalni wysokiej eksponowane są zbiory Muzeum Sztuki - ms2 szczycące się jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji sztuki nowoczesnej z pracami rodzimych artystów oraz światowych mistrzów awangardowego malarstwa, grafiki i rzeźby. Warto tu zobaczyć m.in. Stworzenie świata Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Głowę palacza, rysunek Pabla Picassa.

W innej, mierzącej ponad 1200 m2, hali dawnego imperium Poznańskiego mieści się Interaktywne Centrum Nauki i Techniki Experymentatorium Łódź, w którym każdy może samodzielnie przeprowadzić różne eksperymenty, by przekonać się o działaniu praw fizyki. Zwiedzający są nieustannie zachęcani do dotykania i uruchamiania eksponatów.

Budynek dawnej wykańczalni jest dziś siedzibą innego bardzo ciekawego miejsca o charakterze kulturalnym: Muzeum Fabryki. Zgromadzone tutaj eksponaty przedstawiają historię imperium Izraela Poznańskiego. Można się tu dowiedzieć wszystkiego o przetwarzaniu bawełny, zobaczyć oryginalne, ponadstuletnie krosna podczas pracy, usłyszeć huk maszyn i wczuć się w atmosferę hali fabrycznej z przełomu XIX i XX w.

Warto też odwiedzić Muzeum Historii Miasta Łodzi mieszczące się w zabytkowym pałacu Poznańskiego położonym w pobliżu Manufaktury. Łódzcy fabrykanci wznosili rezydencje zazwyczaj w pobliżu swych fabryk. Decydowały o tym głównie względy praktyczne (bogactwo pałacowych wnętrz dodawało splendoru właścicielowi i pozwalało na utargowanie większych zysków z oszołomionym przepychem klientem), jednak złośliwa anegdotka mówiła, że tylko dochodzący z hal fabrycznych szum pracujących bez przerwy maszyn gwarantował zachłannym przedsiębiorcom spokojny sen.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na