Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: świątynie innych wyznań Kościół polskokatolicki pw. św. Ducha

Warszawa

Kościół polskokatolicki pw. św. Ducha

Kościół Polskokatolicki pw. św. Ducha znajduje się przy ulicy Szwoleżerów 2 w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1903 roku, a była przeznaczona dla Ułańskiego Pułku Lejbgwardii Jego Wysokości, a także Grodzińskiego Huzarskiego Pułku Lejbgwardii, które stacjonowały w pobliskich koszarach. W 1906 roku cerkiew został poświęcona i otrzymała wezwanie św. Olgi. Zaprojektowana została przez Leonitaja Benoisa w stylu neoromańskim z elementami bizantyjskimi. Cerkiew została wzniesiona na planie krzyża. Zachodnia część krzyża służy jako wejście główne, nad nim znajduje się chór, a we wschodniej ołtarz, który otoczony jest półokrągłą absydą z pięcioma oknami. W okresie międzywojennym świątynia została kościołem garnizonowym 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. W 1945 roku została przekazana Kościołowi Polskokatolickiemu.

Polski Narodowy Kościół Katolicki powstał w 1898 roku w Stanach Zjednoczonych jako protest przeciwko dyskryminacji emigrantów polskich przez duchowieństwo rzymskokatolickie pochodzenia niemieckiego i irlandzkiego. Wierni domagali się uwzględnienia języka polskiego w liturgii, a także opieki duchownych z własnej zbiorowości etnicznej. Ze względu na brak reakcji ze strony Watykanu zaczęli tworzyć własne parafie i odłączyli się od Kościoła rzymskokatolickiego, przyłączając się do Kościołów Starokatolickich zrzeszonych w Unii Utrechckiej. Na czele Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego stanął bp Franciszek Hodur. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął w Polsce swoją działalność misyjną. W 1951 roku pod naciskiem władz komunistycznych zerwał związek z Kościołem w Stanach Zjednoczonych i przyjął nazwę Kościół Polskokatolicki.

Zaproponował: baspan2050

Promocje w naszym sklepie

Wydarzenia w regionie

 • Adam Mickiewicz 1798 – 1855 trwa
  zamknij

  Adam Mickiewicz 1798 – 1855

  od02 stycznia 2013

  do31 grudnia 2014

  gdzie 00-272 Warszawa, Rynek Starego Miasta 20

  zobacz szczegóły
 • „JA, Witold Gombrowicz“ trwa
  zamknij

  „JA, Witold Gombrowicz“

  od02 stycznia 2013

  do31 grudnia 2014

  gdzie 00-272 Warszawa, Rynek Starego Miasta 20

  zobacz szczegóły
 • Miraże i Rzeczywistość. Proza Polskiego Międzywojnia trwa
  zamknij

  Miraże i Rzeczywistość. Proza Polskiego Międzywojnia

  od02 stycznia 2013

  do31 grudnia 2014

  gdzie 00-608 Warszawa, Aleja Niepodległości 210

  zobacz szczegóły
 • Ekspozycja stała w Muzeum Władysława Broniewskiego trwa
  zamknij

  Ekspozycja stała w Muzeum Władysława Broniewskiego

  od02 stycznia 2013

  do31 grudnia 2014

  gdzie 20 00-272 Warszawa, Rynek Starego Miasta

  zobacz szczegóły

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na