Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Bazar Różyckiego

Jednym z niewątpliwych miejsc z "klimatem" Warszawy jest położony na Pradze Północ Bazar Różyckiego.

Historia bazaru sięga XIX w., gdy Praga przeżywała rozkwit handlu. Około 1901 r. praski aptekarz i społecznik Julian Józef Różycki wykupił kilka działek znajdujących się przy ulicach Targowej, Brzeskiej i Ząbkowickiej. Wraz z żydowskim przedsiębiorcą Manasem Rybą utworzył tutaj targowisko mające być głównym ośrodkiem handlu na Pradze. Duży plac ogrodzono kutym płotem, a wewnątrz ustawiono siedem zadaszonych wiat ze stanowiskami handlowymi. Z czasem kupcy zaczęli ustawiać tutaj własne małe sklepiki i kioski.

Kupcy handlujący na bazarze aktywnie uczestniczyli w pomocy mieszkańcom Warszawy. Wspomagali m.in. Szpital Ujazdowski w 1939 r. oraz poprzez PCK więźniów Pawiaka.

Po II wojnie światowej - pomimo utrudnień ze strony komunistycznych władz - bazar doskonale się rozwijał. Można tu było kupić towary, o które trudno było w państwowych sklepach. Koniec rozkwitu bazaru nastał w latach 90. po zmianie ustroju oraz w momencie powstania wielkiego targowiska na Stadionie Dziesięciolecia.

Obecnie bazar nadal działa i jest swoistym reliktem historii Warszawy. Handlujący tutaj kupcy walczą o wpisanie go do rejestru zabytków oraz o rewitalizację niezwykłego założenia.

W 2003 r. na murze przy wejściu zawisła pamiątkowa tablica ufundowana przez Stowarzyszenie Kupców Warszawskich Bazaru Różyckiego.

Zaproponował: zbyszekf60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na