Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Kalenne

Pomnik Pomordowanych

Pomnik ten postawiony został w 70 rocznicę pacyfikacji wsi Kalenne. To tragiczne wydarzenie miało miejsce 2 października 1942 roku. Hitlerowcy otoczyli rankiem wieś i zaczęli podpalać domostwo po domostwie a także szkołę i karczmę. Na środku wsi postawili ciężki karabin maszynowy z którego strzelali do uciekających z płonących domów mieszkańców wsi.

W tym samym czasie dokonano też za pomocą lotnictwa pacyfikacji pobliskiego Gwizdowa i Ciechocina. Większości mieszkańców wyżej wymienionych wsi udało się uciec do lasu lecz zginęła. Na pomniku większość mieszkańców Kalennego ( 58 osób , niemowląt , dzieci , dorosłych i starców ) . Wszystkie te osoby są wymienione na pamiątkowej płycie. Wymienieni tam też są polegli mieszkańcy Gwizdowa i Ciechocina. Pomnik powstał w 2012 roku i zajął miejsca starego pomnika postawionego zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej

Zaproponował: marqobiker

Promocje w naszym sklepie

9,90 zł
29,90 zł
9,90 zł

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na