Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Secesyjna kamienica przy Pl. Jana Pawła II 22

Świebodzin

Secesyjna kamienica przy Pl. Jana Pawła II 22

Świebodzin jest ciekawym miastem, w którym każdy turysta znajdzie coś ciekawego dla siebie. Zachował się tutaj średniowieczny układ urbanistyczny z fragmentami obwarowań miejskich. W centrum zobaczyć można kościoły, dawny zamek joannitów (niestety w fatalnym stanie) oraz zabytkową zabudowę mieszkalną. Mimo zniszczeń spowodowanych przez żołnierzy Armii Radzieckiej zachowało się wiele obiektów dokumentujących wygląd miasta przełomu XIX i XX wieku.

Centrum pierwotnego Świebodzina tworzy rynek noszący dziś nazwę Placu Jana Pawła II. Jego pierzeje jeszcze na przełomie XIX i XX wieku zabudowane były domami z podcieniami. Ich stan techniczny oraz atrakcyjność przyrynkowych działek stały się przyczynkami powstania nowych kamienic w pierwszych latach XX stulecia. Jednym ze wzniesionych wówczas budynków była kamienica nosząca dziś numer 22. Secesyjny obiekt wyróżnia się dwoma zdobionymi wykuszami oraz szczytem z tympanonem. Odnowiona w ostatnich latach kamienica należy do najładniejszych budynków świebodzińskiej starówki.

Zaproponował: zbyszekf60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na