Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Kielcza

Wolno stojąca dzwonnica

Dzwonnica. O pierwszym murowanym kościele i stojącej obok dzwonnicy dowiadujemy się ze sprawozdania wizytacyjnego z 1679 r. Wynika z niego, że dzwonnica była drewniana z zawieszonymi trzema dzwonami.

Obecna, murowana dzwonnica została wzniesiona w latach 1831-32. Zbudowana jest na planie wieloboku, kilkukondygnacyjna z tarasem widokowym biegnącym wokół wieży i zabezpieczonym balustradą. Ostatnia, węższa kondygnacja wieży z czterema tarczami zegarowymi nakryta jest namiotowym dachem zwieńczonym krzyżem.

Na ścianie bocznej dzwonnicy wmurowana jest kamienna czaszka, widoczny znak epidemii, które w przeszłości nawiedzały wieś. Poniżej czaszki u podnóża dzwonnicy leży granitowy głaz narzutowy z datą 1804 i łacińską treścią inskrypcji napisaną alfabetem greckim „Nos omnes morimur” ( Wszyscy pomrzemy).

Zaproponował: wwat

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na