Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Korzenica

Krzyż pańszczyźniany.

17.04.1848 r. na mocy patentu zniesiona została pańszczyzna na terenie zaboru austriackiego.

Pierwszy punkt tego patentu zawierał treść: "Wszystkie robocizny i inne poddańcze powinności tak gospodarzy gruntowych, jako też chałupników i komorników ustać mają z dniem 15 maja 1848 r." Wydarzenie to upamiętniane było w różny sposób. Stawiane były między innymi kapliczki i krzyże, pod którymi często zakopywane były symbole poddaństwa.

Jeden z takich krzyży, będący przejawem radości miejscowej ludności wiejskiej zachował się na skraju drogi biegnącej przez wieś Korzenica. Jest to duży kamienny krzyż z napisem w języku ukraińskim informującym o tym doniosłym wydarzeniu.

Zaproponował: wwat

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na