Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Atlasy Polska Niezwykla w naszym sklepie

Krosno

Muzeum Podkarpackie

Stare lampy i nie tylko

Muzeum Podkarpackie w Krośnie jest właścicielem największej w Europie kolekcji lamp naftowych. Są tu lampy stołowe, stojące, przyścienne, wiszące, techniczne oraz latarnie naftowe z wytwórni austriackich, węgierskich, niemieckich, francuskich, angielskich, amerykańskich i polskich.

Największą część zbioru stanowią przenośne lampy stołowe (625 sztuk). Najbardziej efektowne z nich, z przełomu XIX i XX w., są misternie wykonane z różnych materiałów i zdobione wieloma technikami, mają też rozmaite kształty i barwy. Inwencja i artyzm ówczesnych rzemieślników budzą zachwyt i uczucie żalu, gdy pomyśli się o ofercie dzisiejszych sklepów oświetleniowych.

Eksponaty zaczęto zbierać w latach 50 XX wieku, gdy pierwsi pracownicy muzeum wyruszali w teren, poszukując dawnych urządzeń służących do eksploatacji złóż ropy naftowej, lamp naftowych i przedmiotów związanych z działalnością Ignacego Łukasiewicza. Najcenniejsze z nich zostały kupione od prywatnych kolekcjonerów oraz w sklepach "Desy". Część zbiorów to dary od osób prywatnych i organizacji związanych z przemysłem naftowym. Oprócz kolekcji lamp naftowych można obejrzeć ekspozycję dotyczącą historii oświetlenia, a w niej łuczywa, lampki oliwne, olejne, gazowe, spirytusowe, benzynowe, acetylenowe i inne atrakcje.

Muzeum ma także ciekawy zbiór świeczników i latarń z okresu od XVII do XX w. oraz archiwalia prezentujące dzieje polskiego przemysłu naftowego. Wśród fotografii i korespondencji znajduje się album z 60 fotografiami pochodzącymi z 1878 r., ofiarowany Ignacemu Łukasiewiczowi wraz z medalem w 25. rocznicę zapalenia pierwszej lampy naftowej.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
ul. Piłsudskiego 16, tel. 013 432 13 76
www.muzeum.krosno.pl

Promocje w naszym sklepie

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na