Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Pałacyk Stablewskich - pastorówka

Wilkowice

Pałacyk Stablewskich - pastorówka

Przy byłym ewangelickim kościele pw. św. Edyty Stein w Wilkowicach znajduje się piękny budynek będący kiedyś Pałacykiem Stablewskich. Należy wspomnieć, że obecnie kościół należy już do parafii rzymskokatolickiej pw. św. Marcina Biskupa.

W 1894 roku Pałacyk Stablewskich zaadaptowany został na pastorówkę. Jego konstrukcja jest zrożnicowana. Północno-zachodnie skrzydło jest pozostałością po dawniejszym pałacyku. Na szczycie budynku w kształcie wieżyczki mieści się chorągiewka z datą 1898. Na uwagę zasługują zdobione lukarny, jednak niewątpliwie najpiękniejszym, najbardziej ozdobnym elementem konstrukcyjnym budynku jest wspaniała drewniana loggia.

Zaproponował: pablo

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na